Jaką biżuterię kupić dla alergika?

Alergików może uczulać stop stali z niklem albo molibdenem, przez co mogą wyskakiwać krosty albo skóra będzie „farbować się” na szaro lub niebiesko, co może być niebezpieczne, ponieważ może dojść do infekcji tego miejsca. Do biżuterii antyalergicznej używa się tytanu, platyny albo stali chirurgicznej 316L, która jest produkowana jak zwykła stal, ale ma mniejszą zawartość niklu, czyli pierwiastków uczulających. Stal chirurgiczna przypomina platynę, tylko jest o ton jaśniejsza oraz tak jak tytan jest odporna na większość  detergentów.

Tytan jako stal może mieć kolor podobny do stali albo może mieć dodatek koloru szarego ,przez co zyskuje głębię (kolor prochu strzelniczego). Oprócz tego może być kolor czarny. W dniu ślubu może być kolor srebrny z pozłacanym fragmentem, ponieważ tytan w połączeniu z innymi metalami nie uczula osoby, która nosi daną biżuterię. Tytan może być w niektórych przypadkach mylony z platyną.

Platyna i pallad to dwa kruszce z, których można wykorzystać na obrączki i na inną biżuterię, a wytwory tych dwóch stopów metali mogą się mylić. Pallad do dzisiaj jest wykorzystywany do produkcji białego złota, ponieważ pallad ma właściwości niwelujące złoty kolor złota.

Biżuteria z tych trzech metali jest trwała oraz po wypolerowaniu gładka oraz w przypadku koloryzacji stopu nie odpryskują się płaty koloru czy naniesionej emalii, przez co bez problemu można się nawet z nimi kapać czy myć. Tytan jest odporny na większość detergentów oraz środków silnie żrących.